NA DOBRY SEN- ZASADY HIGIENY SNU

Warsztat “Psychologiczne uwarunkowania zdrowia i choroby”
4 października 2016
31.10.2016 gabinet nieczynny
27 października 2016

NA DOBRY SEN- ZASADY HIGIENY SNU

higiena snu

Czasami, pomimo zmęczenia wielu z nas ma trudności z zaśnięciem. Warto się zastanowić, czy czynności, które podejmujemy oraz warunki naszego otoczenia, pozytywnie wpływają na nasz dobry sen.
Jak to sprawdzić?

Oto kilka zasad higieny snu:

1. Optymalny sen powinien trwać 7-9 godzin, przy czym powinien iść z naszym naturalnym zapotrzebowaniem na sen.
2. Wywietrzmy sypialnię, utrzymując temperaturę ok. 18-21 °C, najbardziej sprzyjającą dobremu snu.
3. Zadbajmy o to, aby nasza sypialnia było odpowiednio wyciszona i zaciemniona.
4. Nie należy jeść później niż 2 godziny przed snem – proces trawienia podnosi temperaturę ciała, tym samym utrudniając nam zaśnięcie.
5. Nie stosujmy używek przed snem – m.in. alkohol, kawa, herbata oraz wyroby tytoniowe wpływają niekorzystnie na jakość snu, zwłaszcza u osób zestresowanych.
6. Nie korzystajmy z TV, laptopów, smartphonów, później niż godzinę przed snem – światło generowane przez ekrany jest zbliżone do światła wschodzącego słońca, tym samym rozbudza nasz organizm.
7. Aktywność fizyczna nie powinna być podejmowana zbyt późno – minimum 2-3 godziny przed snem. Najlepszy czas na ćwiczenia to późne popołudnie.
8. Zbyt mała aktywność fizyczna również jest jedną z przyczyn krótszego i płytszego snu – optymalnie ćwiczyć powinniśmy 3 – 5 razy w tygodniu przez ok. 30 minut.
9. Starajmy się korzystać z łóżka tylko do celów, do których jest przeznaczone – nie czytajmy książek, nie oglądajmy telewizora, nie pracujmy przy komputerze w łóżku. Organizm zakoduje wtedy, że łóżko służy głównie do snu, co pozwoli na szybsze zaśnięcie.
10. Zadbaj o odprężenie psychiczne – przed pójściem spać unikajmy denerwujących rozmów, pracy, nauki, oglądania filmów wywołujących napięcie. W zamian spróbujmy się wyciszyć, zastosować techniki relaksacyjne, posłuchać spokojnej muzyki. Unikajmy jednak przed snem relaksacji poprzez gorącą kąpiel – podniesienie temperatury ciała nie sprzyja zasypianiu.
11. Starajmy się wstawać rano o tej samej porze każdego dnia i unikajmy drzemek
w ciągu dnia. Odsypianie nieprzespanej nocy, powoduje, że zaśnięcie wieczorem będzie jeszcze trudniejsze niż nocy poprzedniej.
12. Według normy zasypianie powinno trwać 20 minut. Jeżeli po tym czasie nadal nie czujemy się senni, wstańmy z łóżka i zajmijmy się czymś spokojnym. Do łóżka wróćmy gdy pojawi się senność.

Potrzeba około 2 tygodni, żeby wyregulować naturalny sen – wybudzać się i kłaść spać w naturalny sposób. Pamiętajmy, że zbyt krótki, złej jakości sen może prowadzić do wielu chorób (np. cukrzycy, nadciśnienia), a także zdecydowanie obniża nasze funkcjonowanie i samopoczucie.